Dijital pazarlama nedir?

  • Makale

Dijital pazarlama nedir?

Dijital pazarlama, içeriğin dijital medya kanalları (web siteleri, açılış sayfaları, sosyal medya, e-posta ve mobil uygulamalar) aracılığıyla oluşturulması ve dağıtılması ve bu içeriğin ücretli, kazanılmış ve sahip olunan dijital kanallarda çeşitli stratejiler kullanılarak tanıtılması anlamına gelir. SEO, SEM, tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığı, içerik sendikasyonu, sosyal, e-posta, metin ve daha fazlasını içerir.

 

Dijital pazarlamanın önemi

Dijital pazarlama stratejileri, pazarlamacıların hedefleri tanımlamasına, bir kitleyi hedeflemesine ve bu kitleye en iyi şekilde ulaşan bir dijital pazarlama planı geliştirmesine yardımcı olur. Bu stratejiler, belirli bir kampanya veya program için yön ve sonuçların değerlendirilmesi için bir çerçeve sağlar.

 

Günümüzde her şey dijitaldir ve dijital pazarlama, şirketlerin müşterilerle iletişim kurma ve müşterilere değer sunma şeklini temelden değiştirerek işin neredeyse her yönüne entegre edilmiştir.

 

Dolayısıyla, işletmeniz giderek büyüyen, küresel bir çevrimiçi pazarda bir dijital pazarlama stratejisi uygulayamıyor ve yürütemiyorsa, rekabet edemezsiniz.

 

 

Jay Baer'den Dijital Pazarlamada En İyi Saklanan Sır (1:32)

Dijital pazarlama stratejileri

Çapraz kanal pazarlama , çok kanallı pazarlama, çok kanallı pazarlama veya tercih ettiğiniz terim, her dijital kanalda ve herhangi bir cihazda müşterinizle veya potansiyel müşterinizle etkileşim kurmakla ilgilidir. Gelen kutusundan sosyal ağlara - ve dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar arasında - günümüz tüketicileri sorunsuz bir şekilde hareket ediyor ve sorunsuz, entegre bir deneyim sunarak kendileriyle birlikte orada olmanızı bekliyor.

 

Başarılı bir kanallar arası pazarlama stratejisi oluşturmanıza yardımcı olmak için, en yaygın olarak kullanılan dijital pazarlama kanallarının ayrıntılı açıklamalarını burada bulabilirsiniz:

 

Eposta pazarlama

E-posta pazarlaması , hem B2B hem de B2C pazarlamacıları tarafından kullanılan en eski ve en iyi bilinen dijital pazarlama biçimlerinden biridir . E-posta pazarlama ile, çeşitli müşteri yolculuğu temas noktalarında müşteri verilerini toplar, potansiyel müşterilerinizin tercihlerini anlamak için sınıflandırır ve nihayetinde onları e-posta listenize/listelerinize eklemek için izin alırsınız.

 

E-posta içeriği, ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında bilgiler, şirketiniz ve etkinlikleriniz hakkında haberler, kişiselleştirilmiş teklifler, müşteri başarı öyküleri, vaka çalışmalarına bağlantılar ve teknik veya ticari özetler içerebilir. E-postalarınızın açılıp okunduğundan ve hemen silinmediğinden emin olmak için değer çok önemlidir. Kişiselleştirilmiş içerik ve ilgili teklifler, etkileşimi artırmak için uzun bir yol kat eder.

 

E-posta pazarlaması, kısmen sanat ve kısmen bilimdir. E-postalarınız ve dijital varlıklarınız çekici ve ilgi çekici olmalıdır, ancak çok fazla e-posta göndermekle yeterince göndermemek arasında bir denge olması gerekir.

 

video pazarlama

Video, mevcut en güçlü dijital pazarlama kanallarından biridir. İnsanlar videoyu sever. Eğlenmek ve araştırmak için videolar izliyorlar ve videolar paylaşıyorlar. Aslında YouTube , aylık iki milyardan fazla giriş yapan izleyici bildirdi. Hem B2B alıcıları hem de B2C tüketicileri video sayesinde satın alma kararları veriyor .

 

Video pazarlama, marka bilinirliği oluşturur, dijital trafiği artırır ve dönüşüm oranlarını artırır. Blog içeriğine gömülü videolar, yıllardır hem B2B hem de B2C içerik pazarlama stratejilerinin temel taşı olmuştur.

 

Video paylaşmak, içeriğinize daha fazla göz atmanın anahtarıdır. Bu nedenle YouTube gibi üçüncü taraf sitelerden yararlanmak ve web sitenizde ve sosyal medya kanallarınızda videoları tanıtmak isteyeceksiniz. Başkalarını videolarınızı paylaşmaya teşvik edin.

 

Videolarınızı kısa ve öz tutun. Dikkat süreleri kısadır, bu nedenle anahtar, harika içeriği ilgi çekici bir şekilde sunmaktır.

 

Sosyal medya pazarlamacılığı

Sosyal medya , belirli bir hedef kitleye ulaşmanın ve doğrudan müşteriler, potansiyel müşteriler ve ortaklarla bağlantı kurmanın harika bir yoludur. Hangi sosyal medya platformlarını kullanacağınız, kimi hedeflemek istediğinize bağlıdır. Facebook hala dünyanın en büyük sosyal medya platformu. Twitter, B2B alıcıları arasında hala popüler. Instagram ve TikTok, Y kuşağı ve Z kuşağı tüketicileri arasında inanılmaz derecede popüler ve LinkedIn, satın alma döngüsünün ilk aşamalarında B2B alıcılarıyla bağlantı kurmak için harika bir yerdir.

 

Her sosyal medya platformunda farklı içerik türleri bulunur, ancak hepsi çok video/görüntü odaklıdır. Dolayısıyla içerik oluştururken, onu sosyal medya aracılığıyla nasıl dağıtmak istediğinizi daima aklınızda tutun ve buna göre ayarlayın.

 

Farklı platformlar ortaya çıkmaya devam edecek, bu nedenle pazarlamacılar her platformdan en iyi şekilde yararlanmak için dijital pazarlama taktiklerini sürekli olarak uyarlamalıdır. Örneğin, TikTok Eylül 2016'dan önce yoktu ve bugün LinkedIn, Twitter, Pinterest ve Snapchat'ten daha aktif kullanıcıları var.

 

Metin mesajları (SMS ve MMS)

E-posta pazarlamasının yanında, müşterilere ulaşmanın en doğrudan yolu kısa mesajdır, ancak sosyal medya gibi mesajların da etkili olması için kısa olması gerekir. Pazarlama ekipleri, yalnızca metin olan kısa mesaj hizmetlerinden (SMS) veya videolar ve gifler içerebilen multimedya mesajlarından (MMS) yararlanabilir.

 

İçerik pazarlama

İçerik pazarlaması , mesajınızı sunarken farklı potansiyel müşterilere ve müşterilere erişiminizi kişiselleştirmenize olanak tanır. İçeriğiniz ne kadar kişiselleştirilirse, kişinin ilgisini çekmesi, merak uyandırması ve dikkatini çekmesi o kadar olasıdır. Ancak içeriğiniz, hedef kitlenizin niyeti ve ilgisiyle uyumlu olmalıdır; etkileşimi ve dönüşümleri sağlamak için bir miktar değer sağlamalıdır.

 

İçerik türleri arasında e-posta kopyası, açılış sayfaları, bilgi grafikleri, e-kitaplar, iş özetleri, başlık reklamları, videolar, metin mesajları, reklamlar, haber bültenleri, basın bültenleri, makaleler, bloglar ve dijital kartpostallar yer alabilir. İçerik kanallar arasında kullanılabilir (ve kullanılmalıdır), ancak tüm içeriğinizin tutarlı bir sesi ve mesajı olmalıdır.

 

SEO ve PPC (veya SEM)

İyi bir arama motoru optimizasyonu ( SEO ) stratejisi, web sitesi içeriğini (açılış sayfaları, bloglar vb.) optimize ederek, içeriğinize trafik çekerek arama sonuçlarında daha yüksek ve daha sık görünmesini sağlar. İyi SEO sonuçları, anahtar kelimelere ve sayfa optimizasyonuna bağlıdır. Web içeriğiniz boyunca araştırılmış anahtar kelimeleri ve uzun kuyruklu anahtar kelimeleri (3+ kelime öbeği) kullanmak SEO'yu iyileştirecek ve trafik ve dönüşüm açısından en yüksek sonuçları sağlayacaktır. Yüksek yetkili üçüncü taraf sayfalardan organik olarak bağlantı vermek, sayfa sıralamasını iyileştirmenin ve potansiyel müşterileri içeriğinize çekmenin başka bir yoludur.

 

Tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığı, belirli bir bağlantıya yapılan her tıklama için ödeme yapılması anlamına gelir. Arama motorları ve çoğu sosyal medya sitesi PPC fırsatları sunar. PPC reklamları, hedeflenen müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin yayınlarında görünecektir.

 

Arama motoru pazarlaması (SEM), oldukça etkili olabilecek bir tür PPC reklamcılığıdır. Ziyaretçiler belirli anahtar kelimelerle arama yaptığında, pazarlama mesajlarını (kopyasını) ve bir bağlantıyı belirgin bir konumda göstermek için bir arama motoruna ödeme yapmayı içerir.

 

Web sitesi tasarımı ve pazarlaması

Web siteniz genellikle potansiyel müşterilerin şirketiniz ve markanızla ilk temas noktasıdır. Harika web tasarımı, tüm dijital varlıkların tutarlı markalaşmasını teşvik edebilir. Ayrıca web sitenizi arama motoru dostu hale getirmeli, harika bir kullanıcı deneyimi sağlamalı ve dönüşüm oranını (daha fazla tıklama, kayıt vb.) iyileştirmelidir.

 

Görüntülü reklamcılık

Pazarlamacılar, daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak için ilgili reklamları üçüncü taraf sitelerde görüntüleyebilir. Bu tür reklamlar, banner'ları, kenar çubuğu kutularını, video reklamları ve web sitelerinizden veya açılış sayfalarınızdan birine geri bağlanan etkileşimli reklamları içerebilir.

 

Bağlı pazarlama

Birçok blogcu ve sosyal medya etkileyicisi, bloglarını ve sosyal medya hesaplarını farklı ürün ve hizmetleri tanıtmak için kullandıklarından bağlı kuruluş pazarlamacılarıdır. Performansa dayalı bir pazarlama türüdür. Bağlı kuruluş pazarlamacıları, belirli ürünleri tanıtmak için bir komisyon alır. Bu pazarlamacılar ne kadar çok ziyaretçi ve müşteri getirirse, bağlı kuruluş o kadar çok para kazanır.

 

reklam

Geleneksel reklam medyası son birkaç yılda sismik değişiklikler geçirdi. Teknoloji, Netflix, Hulu, YouTube ve diğerleri gibi yeni TV platformlarında daha hedefli medya satın alımları sunmayı mümkün kıldı. Ancak ağ TV ve radyosunu da saymayın, çünkü artan sayıda diğer eğlence seçeneklerine rağmen, insanlar hala TV yayını izliyor ve radyo dinliyor.

 

Dijital pazarlama nasıl çalışır?

Bir dijital pazarlama kampanyasına yaklaşmanın birkaç yolu vardır. Bir dijital pazarlamacı olarak, kitlenizle bağlantı kurmak için kullanılabilecek çok çeşitli taktikler, stratejiler ve kanallar araç kutunuzda bulunur. Genel olarak konuşursak, dijital pazarlama kampanyaları birkaç ortak adımı içerir:

 

1

Pazarlama hedeflerinizi tanımlayın

Dijital pazarlama geniş kapsamlı bir alandır. Bu nedenle, bir dijital pazarlama kampanyasına başlamadan önce hedeflerinizi belirlemeniz önemlidir. Örneğin, marka bilinirliği mi oluşturmak istiyorsunuz? Yeni müşteriler kazanmak mı? Elde tutma ve müşteri sadakatine mi odaklanıyorsunuz? Hedefleri özetlemek, etkinizi en üst düzeye çıkarmak için stratejinizi ve bütçenizi uyarlamanıza yardımcı olur.

 

2

Hedef kitlenizi belirleyin

Kimin dikkatini çekmeye çalışıyorsun? Hedef kitleniz hakkında ne kadar çok ayrıntı (yaş, konum, gelir vb.) öğrenebilirseniz, onlarla nasıl bağlantı kuracağınızı belirlemek o kadar kolay olacaktır.

 

3

Doğru pazarlama kanallarını ve pazarlama taktiklerini belirleyin

Artık kime ulaşmak istediğinizi bildiğinize göre, onlara nasıl (ve ne kadar) ulaşmak istediğinize karar vermelisiniz. Daha genç müşterilerle bağlantı kurmaya çalışan bir B2C dijital pazarlamacısı olduğunuzu varsayalım. Bu durumda, çabalarınızın (ve paranızın) çoğunu blog yayıncılığına harcamak yerine, bütçenizin daha fazlasını belirli platformlarda sosyal medya reklamcılığına ayırabilirsiniz.

 

4

Her kanal için içerik ve mesajlaşma geliştirin ve optimize edin

Verilerinizi analiz edin ve hedef kitleniz hakkında mümkün olduğunca çok şey bulmaya çalışın. Örneğin, müşterilerinizin dizüstü bilgisayar yerine telefonlarında gezinmeyi tercih ettiğini biliyorsanız, aldıkları içeriğin mobil görüntüleme için optimize edilmesi gerekir. Ama bu yeterli olmayabilir. Müşteriler, doğrusal olmayan bir şekilde çeşitli kanallar üzerinden markalarla etkileşime girer. Bu nedenle, her içeriğin tutarlı bir marka sesi ve mesajına sahip olduğundan emin olmanız gerekir. Tutarlılık, markanızın ne olduğu ve sağladığınız değer konusunda kafa karışıklığını önler.

 

5

Temel metriklerde kampanya ölçümü

Temel metrikler arasında ölçüm yapın ve bu sonuçlara göre yineleyin. Performansınızı daha önce tanımladığınız temel metriklere göre ölçmezseniz, kampanyanın iyi durumda mı yoksa sürekli gelişip gelişmediğini nasıl bileceksiniz? Sonuçları zaman içinde ölçmek, müşterilerle bağlantı kurmanızı, sadakati artırmanızı ve marka savunuculuğu oluşturmanızı sağlar.

 

Kanallar arası dijital pazarlama

Çapraz kanal pazarlaması veya çok kanallı pazarlama, çeşitli farklı kanalların kullanımını içerir. Kanallar arası pazarlama, geleneksel pazarlamanın ötesine geçer (ve kucaklar). Bu dijital dünyada, bir pazarlamacı, kitlelerin ne istediğini takip etmek için birden fazla kanal kullanmak zorundadır. Hedeflenen müşteri tabanınıza bağlı olarak çeşitli kanalları kullanmanız gerekebilir: sosyal medya, e-posta, web, metin, TV ve radyo. Müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin tercihleri, konumları ve ilgi alanları hakkında ne kadar çok veriye sahip olursanız, doğru kanallar üzerinden doğru içerikle o kadar iyi bir pazarlama stratejisi oluşturabilirsiniz.

 

Müşteriler kanaldan kanala atlamayı sever. Sosyal medyadan bir web sitesine, dijital asistana ve e-postaya anında geçebilirler. Onlara ayak uydurmalı ve tüm kanallarda sorunsuz bir müşteri yolculuğu sağlamalısınız. Tüm kanallarınızın sesiniz ve mesajınızla uyumlu olması gerektiğini unutmayın. Farklı kanallar arasında kopuk bir müşteri yolculuğu, müşterileri kapatır. Dijital çapraz kanal pazarlamanızda tutarlılık için çaba gösterin.

 

Pazarlama hikaye anlatmaktır. Ayrıntılar farklı olsaydı ne kadar sarsıcı ve kafa karıştırıcı olurdu? Ton ve ses değiştiyse? İzleyicileriniz buna ayak uyduramayacaktı. İletmeye çalıştığınız mesajı anlamayabilirler ve hikayenin nasıl bittiğini duymak için etrafta dolaşmazlar.

 

Müşteri yolculuğu keyifli bir yolculuk olmalıdır. Kanal ne olursa olsun içeriğin kolayca okunması, görüntülenmesi ve sindirilmesi gerekir. Web sitelerinde gezinme, reklamların anlaşılması kolay ve göze hoş gelen grafikler olmalıdır.

 

Dijital pazarlama, müşterilerinizle dijital bir konuşma yapmakla ilgilidir. Sizinle konuşmaya devam etmeleri için mümkün olan en iyi izlenimi bırakmak istiyorsunuz.

 

Dijital pazarlama KPI'ları

Dijital pazarlama temel performans göstergeleri (KPI'ler), pazarlama kampanyası performansını ölçmek için kullanılır . Dijital pazarlamacılar, sonuçları izlemek için bir dizi KPI kullanabilir. Stratejiniz üzerinde çalışırken, hangi belirli dijital pazarlama KPI'larının kullanılacağını belirlemek, aşağıdaki veriler dahil olmak üzere hedef ve hedefleri belirlemeyi ve kampanya performansını ölçmeyi kolaylaştırır:

 

Ziyaretçilerin web sitesine geri döndürülmesi. Ziyaretçilerin daha fazla içerik tüketmek veya belirli bir işlem yapmak için web sitenize/açılış sayfanıza geri geldikleri için etkileşimi gösterir.

İlk ziyaret. İnsanların web sitenizi nasıl bulduklarını ve bulduklarında ne kadar ilgili olduklarını anlayın.

Web trafiği kaynakları. İnsanların web sitenizi/açılış sayfanızı nasıl bulduğunu gösterir.

Toplam ziyaret. Sitenize gelen bireysel ziyaretçilerin tek tek göz atma oturumlarının sayısı.

Toplam benzersiz ziyaretler. Web sitenizi/açılış sayfanızı ziyaret eden kişi sayısı.

Tıklama oranı (TO). Bir CTA veya bağlantıya tıklayan kişilerin yüzdesi.

Sayfadaki ortalama süre. Tüm kullanıcıların tek bir sayfada geçirdiği ortalama süre.

Pazarlama ROI (yatırım getirisi). Bir pazarlama kampanyasının, o kampanyayı yürütmenin maliyetine kıyasla ne kadar gelir elde ettiği.

Çalıştırdığınız kampanya türlerine bağlı olarak kullanabileceğiniz yüzlerce olası KPI vardır. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin:

 

Hangi tür dijital pazarlama en iyisidir?

Dijital pazarlama, her işletme ve tüm sektörler için işe yarar, ancak herkese uyan tek bir yaklaşım yoktur. Farklı şirketlerin hedeflerine ulaşmak için farklı dijital taktikler kullanmaları gerekiyor. En iyi taktikler, pazarlama ekibinizin büyüklüğü, bütçesi, hedef kitlesi ve iş hedefleri gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

 

Küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ'ler) organik SEO stratejileri, sosyal medya stratejileri, e-posta pazarlama kampanyaları ve blog takvimleri geliştirebilir çünkü bu taktikler çok az yatırım gerektirir veya hiç gerektirmez.

 

Daha büyük şirketler, daha geniş iş hedeflerine ulaşmak için genellikle ücretli programlara dönüşür. Bu taktikler, dijital varlıkları birleştirmeyi, web seminerleri/web yayınları üretmeyi, hesap tabanlı pazarlamaya (ABM) odaklanmayı ve ücretli medyaya veya PPC pazarlamasına yatırım yapmayı içerebilir.

 

Dijital pazarlama ve dijital medya

Dijital pazarlama, bir dizi faaliyet veya taktiktir. Dijital medya, aşağıdakileri içeren bir dizi form, format ve platform anlamına gelir:

 

e-postalar

SMS ve MMS

Uygulama içi/push bildirimleri

Sosyal medya (Instagram, TikTok, LinkedIn, Facebook, Snapchat, Twitter, Pinterest)

Ses (Spotify, Pandora, Apple Music)

Dijital reklamcılık (banner reklamlar, açılır reklamlar)

Video (YouTube, Netflix, Hulu)

Dijital pazarlamacılar, müşterilerle bağlantı kurmak için dijital medyayı kullanır. Başka bir deyişle, dijital pazarlama strateji, dijital medya ise araçtır.

 

Dijital pazarlama ve internet pazarlaması

İkisi arasında örtüşme olmasına rağmen, dijital pazarlama ve internet pazarlaması biraz farklıdır. Dijital pazarlama, çeşitli dijital medya kanallarını kullanan bir dizi faaliyet ve taktik anlamına gelir.

 

İnternet pazarlaması, dijital pazarlamanın bir alt kümesidir; potansiyel müşterilere bağlanmak için internet gerektirir. İnternet pazarlamasının tüm biçimleri dijital pazarlamadır, ancak tüm dijital pazarlama biçimleri internet pazarlamacılığı değildir. Örneğin, TV reklamları, dijital reklam panoları, radyo reklamları ve metin mesajları (SMS) dijital pazarlama kapsamına girer, ancak internet pazarlamacılığı kapsamına girmez.

 

Dijital pazarlama ve gelen pazarlama

Dijital pazarlama ile karşılaştırıldığında, gelen pazarlama, potansiyel müşterileri sunulan içeriğe/dijital varlığa getirmek için kullanılan bazı dijital pazarlama taktiklerinden oluşan daha uyumlu bir stratejidir. Gelen pazarlama, son derece metrik odaklıdır, müşterileri satış hunisinden geçirmeye ve ardından pazarlamaya yönelik nitelikli olası satışları (MQL'ler) ve dönüşümleri yönlendirmeye odaklanır.

 

Dijital pazarlamanın faydaları

Dijital pazarlama taktikleri, müşteriler benzersiz satın alma yolculukları boyunca seyahat ederken, şirketler ve müşterileri arasında doğrudan iletişime olanak tanır. Dijital pazarlama, yenilikçi pazarlamacıların doğru içeriği ve teklifleri doğru zamanda, müşterilerin zamanlarının çoğunu geçirdikleri kanallarda sunmasına yardımcı olur. Dijital pazarlama KPI'larının kullanımıyla, pazarlamacılar hangi stratejilerin işe yaradığını ve ne kadar iyi çalıştığını anlayabilir, sürekli iyileştirmeye yardımcı olur, müşteri katılımını artırır ve pazarlama yatırım getirisini artırır.

 

İyi yapıldığında dijital pazarlama hem müşterilere hem de şirketlere fayda sağlar. Müşteriler, içeriği ve teklifleri her bireye uygun şekilde kişiselleştirerek, markanızın ihtiyaçlarını anladığını ve onlara değerli bir hizmet veya ürün sağlayabileceğini hisseder. Bu, nihayetinde güvenlerini derinleştirir ve onları sadık marka savunucuları haline getirir. Dijital pazarlamanın şirketler için de birçok avantajı vardır. Bunlar şunları içerir:

 

Artan erişim. Çoğu insan, satın alma yolculuklarına çeşitli farklı dijital kanallar üzerinden çevrimiçi olarak başlar.

Hassas hedefleme. Pazarlamacılar, SEO ve sosyal medya stratejilerinden yararlanarak daha nitelikli alıcılara ulaşabilir. Bu da dönüşümleri, geliri ve marka savunuculuğunu artırır.

Çeviklik. Hedefleriniz değişirse, dijital pazarlama taktiklerini değiştirmek genellikle daha kolaydır.

Ölçülebilirlik. Dijital pazarlama, pazarlamacıların hangi taktiklerin gerçekten büyümeyi desteklediğini bilmeleri için daha fazla ilişkilendirme sağlar.

 

Devamını oku: Dijital pazarlama, Mack Trucks'ta tarih yazıyor

Dijital pazarlama: B2B vs B2C

Dijital pazarlamanın nihai amacı, bir müşteriyi veya alıcıyı satın almaya yönlendirmektir. Dijital pazarlama, hem B2B hem de B2C pazarlama ekiplerinin daha geleneksel pazarlama taktikleriyle mümkün olandan daha geniş bir kitleyle etkileşim kurmasını sağlar. Ayrıca daha alakalı potansiyel müşterileri hedefleyerek pazarlama yatırım getirisini artırabilirler.

 

B2B dijital pazarlama

B2B dijital pazarlamanın birincil hedefi, B2B satış ekiplerine yüksek kaliteli potansiyel müşteriler kazandırarak daha yüksek dönüşüm oranları sağlamaktır. Ürünler/hizmetler daha karmaşık, pahalı ve daha fazla insanın katılımını gerektirdiğinden B2B satın alma döngüleri genellikle uzundur.

 

Örneğin, aynı ürün farklı endüstriler veya sektörlerde satılabilir ve her hesabın genellikle birden çok kanalla etkileşime giren farklı paydaşları olacaktır. İş kolları arasında ihtiyaç duyulan koordinasyon miktarı yüksektir.

 

B2B dijital pazarlama ekipleri tarafından yaygın olarak kullanılan kanallar, e-posta, web yayınları, video, LinkedIn ve Twitter gibi iş odaklıdır.

 

B2C dijital pazarlama

B2C dijital pazarlamanın birincil amacı, web sitenizin trafiğini artırarak ve içeriğinizin görünürlüğünü artırarak potansiyel müşterilerin ve müşterilerin markanızı keşfetmesini ve onunla etkileşim kurmasını sağlamaktır. B2C dijital pazarlama ekipleri, B2C alıcılarının markanızı keşfetme ve markanızla etkileşim kurma olasılığının daha yüksek olduğu tüketici odaklı kanalları seçmelidir.

 

Dijital pazarlamanın geleceği

Her şey dijital pazarlamayı büyük ölçüde etkileyen mobil cihazlarla başladı. Tüketici davranışları zamanla değişti. Müşteriler artık markalarından daha fazlasını bekliyor ve mikro anlar önemli. Mikro an nedir? Bir düğmeye dokunarak ve gerçek zamanlı olarak bir marka ile etkileşime giren bir tüketiciyi içerir. Dijital pazarlamacılar için artık zorluk, insanları rahatsız etmekten ziyade yaşamlarına katkıda bulunan ilgili pazarlama mesajlarıyla mikro anlarda kesiştirmekte yatıyor.

 

Müşteriler artık tüm kanallarda benzersiz, bağlantılı ve sorunsuz bir deneyim ve anında memnuniyet bekliyor. Güçlü bir mesaj ve keyifli, ilgi çekici bir deneyimle dikkatlerini çekmek ve tutmak için yalnızca bir mikro anınız var. Bunu yapmazsanız, bir sonraki teklife geçecekler. Bu, eski pazarlama yöntemlerini geçersiz kıldı.

 

Modern pazarlamacılar, küresel kitleleriyle birlikte mobil öncelikli bir yaklaşım benimsemelidir. Müşterilerin şunları akılda tutmalısınız:

 

Herkese benzersiz bir şekilde davranılma arzusu.

Sorumlular. Markanızla ne zaman, nerede ve nasıl etkileşim kuracaklarına karar verirler. Sürtünmesiz bir deneyim ve istedikleri takdirde başka bir kanala sorunsuz bir şekilde taşınabilecek herhangi bir kanalda bir sohbet başlatabilmek istiyorlar.

Mümkün olan en kısa sürede, ancak en kolay şekilde hizmet edilmek dileğiyle.

B2C ve B2B arasındaki duvarlar yıkılıyor. İnsanların B2C ile yaşadığı keyifli deneyimler, B2B'den de aynı şeyi beklemelerine neden oluyor, ancak gerçekte, ister B2B ister B2C olsun, insanlara her zaman pazarlama yapıyorsunuz. Artık B2ME olduğunu söyleyebilirsiniz.

Bu gelecek olabilir, ama gelecek şimdidir. Herkesin gözünün önünde oluyor. Geride kalmayı göze alamazsınız. Aslında, eğrinin önüne geçsen iyi olur.

 

Ancak akıllı, bilgili bir dijital pazarlamacı ne gibi önlemler alabilir ?

 

Önce veri zihniyetini benimseyin. Daha fazla veri akışkanlığına sahip olmak ve sahip olduğunuz verileri daha iyi kullanmak, müşterileri daha iyi anlamanıza ve ihtiyaçlarını önceden tahmin etmenize ve zamanlarının bir zerresini bile boşa harcamamanıza olanak tanır.

Otomasyonu ve zekayı maksimuma çıkarın. Büyük miktarda veriyi yakalamak ve müşterilere gerçek zamanlı olarak hizmet vermek için pazarlama otomasyonuna ihtiyacınız olacak.

Her müşteriye benzersiz, farklı ve uygun şekilde davranmalısınız. Mikro anlardan elde ettiğiniz zekayı almanız ve müşterinizin daha eksiksiz bir resmini elde etmek için bunları bir araya getirmeniz gerekir. Bu şekilde daha bağlantılı bir deneyim yaratırsınız.

Çok kanallı akışkanlığı benimseyin. Müşterilerle herhangi bir kanalda ve gerçek zamanlı olarak etkileşime geçmeye ve kanaldan kanala geçmeleri durumunda onlara ayak uydurmaya hazır olmalısınız.

For that reason, being a successful marketer today might appear to require a never-ending list of skills. Where do you need to excel -- content creation, social media, web analytics, or all of the above ... and more? In a perfect world, it would be possible to constantly maintain all of these skills at an expert level. But in reality, it's okay -- and helpful -- to prioritize. The question remains, however: What skills do marketers need the most to both keep up with the industry, and be good at their jobs?

Luckily, the infographic below from TEKsystems outlines five crucial skills - largely digital ones - that marketers need to succeed this year. It includes five of the major marketing spheres.

These spheres are Digital Advertising, Social Marketing, Website Design/Development, Content Development, and Mobile Marketing.

We're not suggesting that marketers need to become experts in every single one of these areas. However, if there's a specific area of marketing that interests you the most, or into which you'd like to move, understanding where you'll need to excel can help you get there much faster without trying to be the best in everything.

Plus, as your brand and the landscape continue to evolve, this list can serve as a good reference when you feel like you might need to brush up on certain skills, or at least become more aware of them when it's necessary. That way, in addition to honing your own skills, you can understand where you might need to focus team-building efforts.

  • Share this post!

Yorumlar

Albert Webb

Thank you for this amazing and inspiring article. It helped me understand what I need to improve as a marketer. I’m looking forward to read more such articles in your blog.

Theresa Barnes

I am a professional blogger interested in everything taking place in cyberspace. I try my best to make this website a better place to visit.

Jason Hughes

This article contains the basics for every marketing expert to read and learn. As a marketer & PR manager with yers of experience i regret not reading this post years ago.

Yorum Gönder

Theresa Barnes

Marketer, blogger

Ben siber uzayda gerçekleşen her şeyle ilgilenen profesyonel bir blog yazarıyım. Bu web sitesini ziyaret etmek için daha iyi bir yer haline getirmek için elimden geleni yapıyorum.

Tüm profili Görüntüle